do kasy suma: 0,00 zł Złóż zamówienie
Kontynuuj zakupy
Porcelana czy kamionka – Czym różnią się od siebie, jak je rozpoznać i czym kierować się przy zakupie?

Wybierając naczynia i serwisy obiadowe do domu często zastanawiamy się, co kupić by zastawa była trwała, funkcjonalna i praktyczna. Czasami duży problem stanowi surowiec-wiele osób nie wie czym różnią poszczególne rodzaje ceramiki i jakie zastosowanie mają poszczególne naczynia.

Porcelana to ceramika najwyższej jakości. Jej kluczowy składnik to glinka kaolinowa, nazwana tak od miejsca pierwotnego wydobywania - zbocz gór Gaoling w Chinach. Twarda porcelana zawiera 40-60% kaolinu, 20-30% kwarcu i 20-30% skalenia, od tych proporcji zależy jak wysoką jakość ma finalny produkt z porcelany. Wypalana jest najpierw w temperaturze 920-990 stopni, na tzw. nieszkliwiony biskwit, następnie szkliwiona i wypalana powtórnie w temp. 1350-1460 stopni. Naczynia porcelanowe dekorowane kalką ceramiczną (jak te, które znajdziecie u nas) są wypalane trzykrotnie, dla utrwalenia grafiki i zabezpieczenia jej przed blaknięciem i ścieraniem.

Jak rozpoznać porcelanę?

Im bielsza jest porcelana tym lepiej. Generalnie porcelana powinna być śnieżnobiała lub kremowo-biała. To najłatwiejszy sposób rozpoznania dobrej porcelany - jeśli talerze, kubki czy filiżanki są szare - na pewno mamy do czynienia z porcelaną niższej jakości.  Produkuje się również porcelaną błękitną i różową - to arystokracja wśród porcelan, tak określają tę porcelanę znawcy i koneserzy. Procedury jej wytwarzania to największa tajemnica firmy. Różową porcelanę produkuje Ćmielów, a jedyna w Polsce błękitna porcelana jest dostępna u nas!

Porcelana przepuszcza światło, szczególnie ta wykonana ręcznie jest cieńsza i bardziej przezroczysta. Obecnie jednak większość produkcji jest maszynowa, więc porcelana jest grubsza, stąd, nie zawsze test przeświecania jest wiążący.

Porcelanę można rozpoznać nie tylko okiem, ale również uchem. Przy delikatnym stuknięciu nożem, odgłos, wydawany przez porcelanowe talerze, kubki czy filiżanki jest wysoki, dźwięczny. Fajans czy inna ceramika wyda dźwięk o wiele niższy, głuchy.

Często polecanym testem na rozpoznanie porcelany jest tzw. próba atramentu: w miejscu nie chronionym szkliwem (np. na spód) nanosi się kropelkę barwnika - jeśli po krótkim czasie da się ją zmyć pod bieżącą wodą - mamy do czynienia z porcelaną. Jeśli zaś plama zostaje choćby w małym stopniu - z fajansem. Fajans bowiem nie chroniony szkliwem niestety absorbuje płyny.

Do czego używać porcelanowe naczynia?

Porcelana jest ceniona w domach przez swoje właściwości oraz piękny design. Nie wchodzi w reakcje z kwasami i zasadami, czyli wszystkimi produktami żywnościowymi. Ma niską przewodność cieplną, więc potrawy i napoje w porcelanowych kubkach wolniej stygną. Spokojnie można stosować ją do wszystkich rodzajów potraw, ponieważ nie dość że z nimi nie reaguje, to jeszcze ma zerową nasiąkliwość oraz łatwo się czyści.

Dodatkowo naczynia wykonane z porcelany są lekkie i posiadają gładką powierzchnię, którą bardzo trudno jest porysować -tak więc porcelanowy serwis obiadowy nie zarysuje się od noży używanych przy codziennych posiłkach.

Niejednokrotnie słyszymy o zastawach przekazywanych z pokolenia na pokolenie – jako surowiec porcelana doskonale znosi upływ czasu i nie traci swojego unikalnego wyglądu. Z czystym sumieniem można powiedzieć, że porcelanowa zastawa stołowa to wyjątkowe połączenie pięknego z pożytecznym.

 

Co to jest kamionka?

Surowcem, który również cieszy się dużą popularnością, jest kamionka. Powstaje z gliny, szamotu i piasku kwarcowego wypalanego w temperaturze 1230-1300 °C

Wyroby kamionkowe są nieprzeźroczyste i cięższe od porcelany. Podobnie jak ona, mają dużą wytrzymałość mechaniczną i minimalną nasiąkliwością wodną. Tradycyjne naczynia wykonane z kamionki są wyjątkowo odporne na działanie kwasów, dlatego można ich używać do kiszenia. Produkuje się również naczynia z kamionki, które służą jako formy do zapiekania oraz do serwowania. W porównaniu z porcelaną kamionka jest łatwiejsza w produkcji i bardziej powszechna, dlatego uznawana jest za mniej szlachetne tworzywo. Tańszy surowiec daje jednak więcej możliwości zdobniczych: są kubki emaliowane wykończone na matowo, są też modele naczyń łączących matową i błyszczącą emalię.

Naczynia wykonane z kamionki często przypominają te sprzed lat, dlatego chętnie sięgają po nie miłośnicy rustykalnego stylu. W kolekcji Coffe Bar jeszcze bardziej podkreślono ten efekt, tworząc napisy poprzez rzeźbiarskie tłoczenia, a wnętrze pokryto emalią w różnych kolorach.

Często naczynia z kamionki są nieregularne, jedyne w swoim rodzaju, a jest to związane ze sposobem produkcji i ręcznego pokrywania emalią. Kubki do herbaty czy miseczki do zupy zachwycają swoją surowością, a równocześnie tworzą we wnętrzu przytulny klimat.

Dobra zastawa to jednak dużo więcej niż tylko piękne naczynia. To niemal ukoronowanie wyjątkowych chwil, spędzanych z rodziną podczas przyjęć i spotkań. Stawiając na stole wyjątkową, odświętną zastawę, okazujemy troskę i podkreślamy znaczenie, jakie ma dla nas obecność najbliższych. Imbryczki i filiżanki wypełniany nie tylko herbatą czy kawą, ale również pięknymi wspomnieniami, do których ze wzruszeniem będzie można wrócić po latach. Porcelanę śmiało można polecić każdemu, kto lubi otaczać się pięknymi przedmiotami.

Projekt i wykonanie: Gabiec.pl
do góry
Sklep jest w trybie podglądu
Pokaż pełną wersję strony
Sklep internetowy Shoper.pl